חדשות האתר

שיתוף

מאמרים חדשים

מדריך מע"מ למלכ"רים

הקדמה מהו סיווג כמוסד ללא כוונות רווח (מלכ"ר) ומי חייב ברישום כמוסד כזה? איך פותחים תיק במע"מ? אלו מסמכים יש להגיש? מדריך זה נועד לספק

קרא עוד »
ארכיון
מרץ 2023
א ב ג ד ה ו ש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
עורך ראשי

עורך ראשי

כיצד ליצור מפת דרכים עסקית?

מבוא

מפת דרכים עסקית היא כלי חיוני לכל עסק. 

זה עוזר לדמיין את ההיבטים השונים של הפעילויות העסקיות ולמדוד התקדמות על ידי הגדרת איך להגיע ליעדים של הארגון. 

אתה יכול להשתמש במפות הדרכים העסקיות בדרכים שונות – ממשימות ניהול יומיומיות ועד שמירה על יעדים אסטרטגיים ארוכי טווח.

מאמר זה יעסוק בכל מה שאתה צריך לדעת על מפות דרכים לעסקים.

מהי מפת דרכים עסקית?

מפת דרכים עסקית היא תוכנית המראה כיצד ההיבטים השונים של הפעילות העסקית יובילו להשגת יעדים אסטרטגיים. אנשים האחראים על תחומים ספציפיים ומנהלים ומנהלים צריכים לסקור את כל הפעולות העסקיות.

יצירת מפת דרכים עסקית חיונית בניתוח ביצועי חברה והערכת הפוטנציאל העתידי שלה. הם רגילים לתכנן את מסלול הטיול להשגת יעדים ומעקב אחר ההתקדמות.

תוכנית עסקית שונה ממפת דרכים עסקית. תוכניות עסקיות הן לטווח ארוך, בעוד שמפות דרכים מתמקדות ביעדים ויעדים לטווח קצר. תוכניות עסקיות כוללות מידע על הכספים של החברה, אך מפות הדרכים אינן צריכות להיות מפורטות או מקיפות כל כך; הם רק צריכים לתת מושג כללי מה עליך לעשות הלאה.

איך להכין מפת דרכים עסקית?

מפת דרכים עסקית היא מסמך המתאר את השלבים הדרושים כדי להגיע ליעד סופי. 

יצירת מפת דרכים עסקית מעשית יכולה להיראות כמו משימה מרתיעה, במיוחד אם אינך בטוח מאיפה להתחיל. אבל זה לא מסובך כמו שזה נשמע! 

כלים מקוונים רבים יכולים לעזור גם במשימה זו. אז אל תדאג אם מעולם לא עשית זאת בעבר – אנו נעבור על הכל צעד אחר צעד למטה.

הגדר את החזון והאסטרטגיה העסקית שלך

אחד הצעדים הראשונים במפת דרכים עסקית הוא להביא את החזון, המשימה והאסטרטגיה שלך במקום. בלי זה, יהיה קשה ליצור יעדים ומשימות ספציפיות עבור מפת הדרכים שלך . תכנון החזון והעיצוב העסקי שלך עוזר לך לקבוע אילו פעולות צריכות להתרחש ולהבטיח שאתה מיישר את כולן עם המטרות והיעדים שלך.

זיהוי יעדים עסקיים ו-KPI (מדדי ביצועים מרכזיים)

השלב הבא הוא לזהות את היעדים העסקיים שאתה רוצה להשיג. יעדים עסקיים יכולים להיות כל דבר, החל מהגדלת המכירות ב-X%, השגת Y לקוחות חדשים בכל חודש, או יצירת מוצר שיחולל מהפכה בתעשייה. 

יעדים אלה צריכים להתאים הן להצהרת המשימה של החברה שלך לתוכנית אסטרטגית קצרה וארוכת טווח. בעת הגדרת יעדים עסקיים, זכור כיצד הם קשורים לאסטרטגיה שלך. 

לדוגמה: נניח שיש לך מטרה להשיג 100% שביעות רצון לקוחות. חשבו מה המשמעות של צמיחת המכירות היא השגת יעד זה. 

מדדי KPI עסקיים הם המדדים שבהם תוכל להשתמש כדי להשיג יעדים אלה. יעדים עסקיים ומערכים KPI עסקיים צריכים תמיד ללכת יד ביד.

מדדי ביצועים מרכזיים מתייחסים לאותם מדדים שעוזרים למדוד את הביצועים של כל אסטרטגיה או יוזמה עסקית. הם יכולים להיות כל דבר, החל ממספר הלקוחות החדשים שנרכשו בחודש, קצב הגידול בהכנסות לאורך זמן וכו'. מדדי KPI עסקיים משמשים גם למעקב אחר התקדמות לקראת היעדים העסקיים שלך.

אבני דרך וציר זמן עסקיים

ברגע שאתה יודע את היעדים שלך, הגיע הזמן להגדיר אבני דרך עסקיות – אלו היעדים הספציפיים שצריך לעמוד בהם כדי שהיעד העסקי יהפוך למציאות.

אבני דרך עסקיות יכולות לכלול השקת מוצרים או שירותים חדשים מדי רבעון, העסקת אדם אחד בחודש (אם יש תקציב), וכו'. לאבני דרך עסקיות צריכות להיות תוצאות מדידות כך שתוכל לעקוב אחר ההתקדמות לקראת השגתן!

מצד שני, קווי זמן עסקיים כוללים הערכות לגבי מתי תתרחש כל אבן דרך (כלומר, תאריך התחלה/תאריך סיום), יחד עם העלות הנלווית שלו. העלויות עשויות לכלול הון פיננסי ושעות של אנשים בעבודה על משימות הקשורות להשגת היעדים העסקיים שלך במסגרת תפקידם בעבודה – פונקציות כגון שיווק, מכירות, פיתוח מוצר וכו'. 

לוחות זמנים עסקיים צריכים לכלול אירועים משמעותיים כגון השקות מוצרים , קמפיינים שיווקיים חדשים וכו', שעלולים להשפיע על ההתקדמות לקראת היעדים שנקבעו במפת הדרכים העסקית.

הקצאת משימות ואחריות
השלב הבא הוא להקצות משימות ואחריות ליחידים או לצוותים. פירוק היעדים העסקיים למשימות ספציפיות הניתנות לפעולה חיונית לכל מי שמנסה להשיג אותן. פעולה זו מאפשרת גם לחברי הצוות להבין טוב יותר על מה הם צריכים לעבוד כדי לתרום להצלחת הארגון. בעת הקצאת משימות, ודא שהן חכמות: ספציפיות, ניתנות למדידה, ניתנות להשגה, רלוונטיות ומוגבלות בזמן. הגדרת יעדים SMART תעזור להבטיח שכל אחד בצוות מבין מה הם צריכים לעשות ומתי הם צריכים לעשות זאת.
יישום ומעקב אחר התקדמות
השלב האחרון הוא הפעלת מפת הדרכים העסקית שלך ומעקב אחר ההתקדמות. הקפד לבדוק שוב את היעדים העסקיים ואת מדדי ה-KPI שלך באופן קבוע כדי שתוכל לתקן את הקורס היכן שצריך. פעולה זו תעזור להבטיח שתישאר במסלול לקראת השגת היעדים העסקיים שלך!

מהם מרכיבי מפת הדרכים העסקית?

עכשיו כשאנחנו יודעים מה עושה מפת דרכים עסקית טובה, בואו נסתכל על האלמנטים השונים.
יעדים עסקיים
מטרת מפת הדרכים העסקית היא לסייע בהשגת יעדים עסקיים, ולכן יש להגדיר אותם בבירור ולהופיע בצורה בולטת במפת הדרכים העסקית.
אבני דרך
אבן דרך היא אירוע או הישג חשוב שצריך לקרות כדי שהמטרות העסקיות ימשיכו. הם יכולים לכלול השקת מוצר חדש, הגעה למספר מסוים של מכירות וכו'.
משימות
הקצאת משימות ואחריות ספציפיות ליחידים או לצוותים חיונית להשגת היעדים העסקיים. פעולה זו גם מאפשרת לחברי הצוות להבין טוב יותר על מה הם צריכים לעבוד כדי לתרום להצלחה הכוללת של הארגון.

מי יכול להשתמש במפת דרכים עסקית?

כלי חיוני כמו מפת דרכים עסקית עוזר לכל אחד להשיג יעדים עסקיים – מהמנכ"ל והדירקטוריון ועד חברי צוות ותורמים בודדים. אתה יכול להשתמש במפות הדרכים העסקיות בדרכים שונות – ממשימות ניהול יומיומיות ועד שמירה על יעדים אסטרטגיים ארוכי טווח. מנהיגים שונים בחברה הזקוקים לסקירה כללית של כל הפעולות העסקיות משתמשים במפת הדרכים העסקית. בואו נסתכל מקרוב על מי עשוי להפיק תועלת מיצירת מפת דרכים עסקית:
  • מנכ"לים/מנהלים : הם משתמשים במפות דרכים עסקיות כדי לדמיין את התמונה הגדולה ולעקוב אחר ההתקדמות לקראת יעדים מוגדרים.
  • בעלי עסקים : בעלי עסקים יכולים להשתמש במפות דרכים עסקיות כדי לראות את כל התחומים העסקיים השונים במקום אחד, מה שיכול לעזור לזהות הזדמנויות ובעיות שיש לטפל בהן.
  • עובדים : הם יכולים להשתמש במפות דרכים עסקיות כדי לראות כיצד המשימות שלהם תורמות להצלחתם הכוללת.
  • פרילנסרים/יועצים : הם יכולים להשתמש במפות דרכים עסקיות כדי להבין טוב יותר את העסק של הלקוח ולהציע פתרונות מותאמים.
  • מנהלי פרויקטים : מנהלי פרויקטים יכולים להשתמש במפות דרכים עסקיות כדי להציג את התקדמות הפרויקטים שלהם ולחזות משימות עתידיות. מפות דרכים עסקיות הן כלי מצוין למנהלי פרויקטים להנחות את הצוותים שלהם כיצד כל משימה תורמת להשגת יעדים אסטרטגיים.
  • מנהלי מוצר : מנהלי מוצר יכולים להשתמש במפות עסקיות כדי להמחיש היבטים שונים של תהליכי פיתוח וניהול מוצרים, תוך התמקדות במה שצריך לעשות בשנה הבאה או חמש שנים בהמשך. פעולה זו תעזור לוודא שהמטרות הללו יבוצעו בזמן.
  • קרנות הון סיכון : מפות דרכים עסקיות יכולות להיות כלי רב ערך עבור משקיעי הון סיכון מכיוון שהן מספקות סקירה כללית של ההשקעות שלהם לאורך זמן.
  • צוותי מכירות : מפות דרכים עסקיות עוזרות לצוותי מכירות לזהות לקוחות פוטנציאליים ולעקוב אחר התקדמות לקראת היעדים העסקיים.
  • שיווק : צוותי שיווק משתמשים במפות דרכים עסקיות כדי להמחיש היבטים שונים של מסעות פרסום שיווקיים, תוך התמקדות במה שצריך לעשות בחודש הבא או חמישה חודשים בהמשך.
משאבי אנוש (2)
איך לנצח את המתחרים?

צעד ראשון – הצעת ערך מותאמת מהי זווית התקיפה הנכונה בחדירה לשוק חדש? איך נוודא שהפוטנציאל בשוק...

יועץ עסקי המתאים לי
איך אמצא את היועץ העסקי המתאים לי?

חשיבות איתור יועץ המתאים לצרכי העסק קודמת לכל פרמטר אחר. משה, בעל חנות רהיטים בחיפה רצה לפתוח חנות רהיטים...

מנשה (6)
שלושה היבטים מרכזיים בניהול ישיבה אפקטיבית

מנהלים רבים טוענים כי אינם מצליחים לעמוד ביעדים ובמשימות עקב שכיחות גבוהה של הזמן המושקע בישיבות ודיונים....

ניהול משברים
ניהול משבר עסקי

ניהול משברים עסקיים משבר הוא אירוע חריג, לא מתוכנן, בעל פוטנציאל השפעה שלילי על השם הטוב או מהימנות הארגון,...

תרבות ארגונית
למידה ארגונית

למידה ארגונית למידה ארגונית (Organizational learning) היא מכלול תהליכים ואירועים המתרחשים בארגונים ובהם...

האצלת סמכויות
ניהול עסקי - האצלת סמכויות

האצלת סמכויות נראית כמו עניין פשוט – מין שגר ושכח, שלא צריך להתמודד אתו יותר מדיי. אך למעשה מדובר במיומנות...

סייבר
סייבר – המלצות שהכי כדאי לארגונים לאמץ

המלצות להתנהלות בטוחה שהכי כדאי לארגונים לאמץ שמירה על תדירות עדכונים גבוהה למוצרים בארגון כגון מוצרי...

ניהול סיכונים פיננסיים
ניהול סיכונים פיננסיים

ניהול סיכונים פיננסיים ניהול סיכונים פיננסיים מהווה חלק בלתי נפרד מניהול הסיכונים בתאגיד. התחום עוסק...

ניהול פיננסי
ניהול פיננסי

מימון הוא שם כולל לתחומים התאורטיים והיישומיים העוסקים בגיוס כספים, ניהול השקעות, תקצוב, ניהול פרויקטים...

מיתוג
6 דברים שמציגים את העסק שלכם באור שלילי ברשת

מהם הדברים החשובים שכדאי להיזהר מהם ועלולים להציג אתכם ואת העסק שלכם באור לא רציני ואף שלילי וכיצד תוכלו...

תוכן עניינים

אשמח לסייע, אנא השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם