דף הבית » מיתוג עסקי » מחקר מותג: מה שכל מנהל צריך לדעת כדי להצמיח את המותג שלו
חדשות האתר

שיתוף

מאמרים חדשים

ארכיון
מרץ 2023
א ב ג ד ה ו ש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
עורך ראשי

עורך ראשי

מחקר מותג: מה שכל מנהל צריך לדעת כדי להצמיח את המותג שלו

מבוא

חברות שירותים מקצועיות תמיד מחפשות דרכים חדשות  להשיג יתרון תחרותי – אבל זה לא תמיד מוביל אותן להציע משהו  חדש . לעתים קרובות מדי בתחום השירותים המקצועיים, אתה רואה הרבה תחרות עם מעט מאוד בידול. חברות  הטוענות  להבחנה, אך מסוגלות להפגין מעט מאוד הבדל.

למעשה, רוב החברות מסתמכות על מבחני "אותו סיפור" , כך שכולם נשמעים כמעט אותו הדבר. בטח שמעת כמה חברות דנות ב"אנשים הנהדרים", "השירות יוצא הדופן" שלהן וכיצד הן "יועצות מהימנות". אולי השתמשת באותן שורות – ואולי הטענות האלה נכונות. אבל הם כל כך מעורפלים, והם חזרו על עצמם לעתים קרובות כל כך, עד שהם איבדו את כוחם.

איך אפשר להימנע ממלכודת הודעות זהות ולהתבלט מהמתחרים? התשובה טמונה במחקר מותג. בואו נחקור כמה מהשאלות הנפוצות ביותר על מחקר מותגים וכיצד הוא יכול לעזור לחברות להתקדם.

מהו מחקר מותג?

מחקר מותגים  הוא תהליך של איסוף נתונים פורמלי וניתוח אמפירי שבוחן גם את המוניטין שלך וגם את הנראות שלך כדי לעזור לך להבין טוב יותר את השוק ואת התפקיד של החברה שלך בו. מחקר מותג יכול גם לעזור לך להבין את המאפיינים שבאמת מבדילים אותך מהמתחרים בעיני הלקוחות הפוטנציאליים שלך. מאפיינים אלה נקראים בדרך כלל מבדלים או היתרון התחרותי שלך.

כדי להבין היטב את ההשלכות של הגדרה זו, ראשית עלינו לנסח את המושג "מותג" של החברה שלך. המותג שלך הוא תוצר של המוניטין שלך והנראות שלך . אם יש לך מוניטין רב במומחיות ספציפית  ונראות  גבוהה בקרב קהל היעד שלך יש לך מותג חזק. המותג שלך הוא האופן שבו אנשים בתעשייה שלך מבינים את החברה שלך – ההשלכה של המומחיות והניסיון שלך אל השוק.

מהי ההשפעה של מחקר מותג?

מחקרים מראים  שחברות שעורכות מחקר מותגים צומחות מהר יותר ורווחיות יותר מאשר חברות שלא.

איור 1 מחקר

איור 1 מראה שגם למחקר מזדמן יש השפעה. מחקר תכוף יותר מייצר השפעה גדולה יותר.

למה? מחקר מעניק לחברות בסיס מבוסס ראיות שעליו ניתן לבנות אסטרטגיה מוצקה – כולל מיצוב מותגים מונעי נתונים והעברת מסרים.

על ידי עריכת מחקר , אתה  יודע  שאתה בדרך הנכונה – ושוודאות יכולה לחסוך לך הרבה כאב ומאמץ בהמשך הדרך. מחקר מותג יכול לתת לך תשובות מוצקות לשאלות שניחשת בהן קודם: למשל, המבדלים החשובים ביותר ללקוחות שלך או השירותים שהם הכי היו רוצים לראות אותך מציע.

יש יתרון מרכזי נוסף שחברות רבות מתעלמות ממנו. בהיעדר נתונים מוצקים כולם מרגישים חופשיים לחוות דעה. אם כל המנהיגות שלך לא מסכימה לחלוטין לגבי הכיוון שהחברה שלך צריכה לקחת, מחקר יכול לספק הדרכה אובייקטיבית ולעזור להתאים את כולם. כאשר עובדות מחליפות את הדעה, קל יותר להשיג קונצנזוס.

מתי כדאי להשתמש במחקר מותג?

ישנם מספר צומתים שבהם מומלץ לחברה לערוך מחקר מותג. להלן כמה מהדוגמאות הנפוצות ביותר.

10 הדוגמאות המובילות לתרחישי מחקר מותגים
 • בעקבות מיזוג או רכישה גדולה
 • השקת תרגול או קו שירות חדש
 • כשהצמיחה נעצרה
 • מול מתחרים חדשים וחזקים
 • חווה לחץ תמחור כלפי מטה
 • כאשר קהל היעד שלך השתנה
 • כאשר שוקלים שם או זהות חדשים
 • כאשר המראה והתחושה של המשרד הופכים מיושנים
 • להגביר את היכולת למשוך כישרונות מובילים
 • כשאנשי מקצוע לא יודעים איך לתאר את המשרד

חלקם הם הרגעים הגדולים בחייה של חברה. אלו הן התקופות המכריעות שבמהלכן פירמה מציבה זהות חדשה או דרך חדשה לעתיד. הם כרוכים בדרך כלל בהחלטות גדולות עם השלכות גדולות. ככאלה, הם זמנים מתאימים להנחות את הדרך קדימה עם נתונים.

אבל המחקר אינו מיועד רק לרגעים של שינוי גדול ומפריע. אתה יכול פשוט לגלות שיצאת מהמותג הישן שלך. מה שפעם בידל אותך כבר לא מגלם את הערך שאתה מספק ללקוחות. זה יקרה פעמים רבות בחיי רוב החברות, ומחקר עוזר לך  למתג מחדש כדי לתקשר מי אתה באמת היום .

באופן דומה, כאשר אתה מחליט שאתה רוצה להאיץ את הצמיחה ולהשיג יתרון תחרותי, המחקר נותן לך את הידע שאתה צריך כדי להגיע לשם ביעילות.

מה ניתן ללמוד ממחקר מותגים?

כפי שמתברר, אתה יכול ללמוד הרבה. נושאי המחקר הנפוצים נעים בין האופן שבו השוק רואה את החברה שלך למי הם המתחרים האמיתיים שלך וכיצד אתה שונה מהם. בקיצור, אתה יכול לקבל תובנה על  כל מסע הלקוח .

להלן כמה דוגמאות לשאלות מחקר המותגים המעמיקות ביותר.

 • מה סדר העדיפויות של לקוחות היעד שלך?
 • איך אתה משתלב?
 • איך נתפסת המשרד שלך בשוק?
 • מי המתחרים האמיתיים שלך?
 • איך אתה משווה?
 • איך הלקוחות הפוטנציאליים הטובים ביותר שלך מחפשים חברה כמו שלך?
 • במה הם הכי מתעניינים?
 • מה מכבה אותם?
 • מה מצביע על הסקאלה?
 • עד כמה החברה שלך מקיימת את ההבטחות שלה?
 • מה הלקוחות שלך מעריכים ביותר במשרד שלך?
 • עד כמה הלקוחות הנוכחיים שלך צפויים להיות נאמנים?
 • מה הפוטנציאל שלך להפניות נוספות?
 • אילו שירותים נוספים הלקוחות הנוכחיים שלך רוצים שתציע?

מיתוג עסקי

מבוא מוּתָג הוא סך כל העמדות, הרגשות והתפיסות הקיימות אצל הצרכנים בנוגע לחברה, מוצר, קו מוצרים או שירות, ובהכללה גם גורמים נוספים כמו עמותה, אתר תיירות, מפלגה ואף אדם פרטי. עמדות ורגשות אלה מכונים

קרא עוד »

לימוד נושאים אלה בדרך כלל חושף כמה הפתעות. אתה עלול לגלות "מתחרים נסתרים" שלא ידעת עליהם. אתה יכול גם ללמוד שהלקוחות שלך מעריכים תכונות בחברה שלך שמעולם לא הערכת קודם – תכונות שעשויות להבדיל טוב.

כמו כן, אתה יכול ללמוד את החוזקות, החולשות של המשרד שלך ואת הסיבות לכך שהלקוחות בוחרים בך – כל אלה עשויים להנחות את הבידול והמיצוב של המשרד שלך.

אתה אולי חושב שאתה כבר יודע את התשובות לשאלות האלה – אבל לאחר עריכת מחקר, רוב החברות מוצאות פערים משמעותיים בין נקודות מבט פנימיות לבין העובדות בשטח. לכתמים עיוורים אלו יכולות להיות השלכות שליליות גדולות. הם מביאים לבזבוז תקציב שיווק ומאמץ. העבודה הקשה שלך לא תניב את התוצאות שאתה מחפש. הערכת פערי התפיסה הללו היא פונקציה חשובה נוספת של מחקר, שעוזרת לך לבדוק את ההנחות שלך ולפתח את השקפותיך הפנימיות על השוק.

ישנן ארבע שיטות מחקר שחברות שירותים מקצועיות משתמשות בהן לרוב. אבל חשוב לציין שרק שניים מתוך הארבעה יעילים ומעשיים.

 1. ראיונות לא פורמליים או לא מובנים. זה עשוי להיות הסוג הנפוץ ביותר של מחקר המועסק על ידי חברות שירותים מקצועיות, המראיינים לקוחות מבלי לבצע ניקוד או ניתוח רשמי. ראיונות אלו מבוצעים לרוב על ידי חברי צוות פנימיים או חברות עיצוב חיצוניות. למרות הכוונות הטובות, הגישה הבלתי פורמלית הזו מועילה לעתים רחוקות. לעתים קרובות המשיבים נשמרים מאוד, ומייצרים מסקנות מטעות – או שגויות בעליל. העדויות הן אנקדוטליות במקרה הטוב.
 2. קבוצות מיקוד. אלה עובדים עבור מוצרי צריכה, אבל הם לא מאוד יעילים בעולם ה-B2B. הסיבה פשוטה: לקוחות אינם ששים לחשוף מידע משמעותי לקבוצת מתחרים. לא פחות בעייתי, הרכבת קבוצת מיקוד שימושית בעולם השירותים המקצועיים יכולה להיות יקרה ואתגר לוגיסטי. קבוצות מיקוד הן לעתים נדירות הבחירה הנכונה עבור חברות שירותים מקצועיות.
 3. סקרים מקוונים. מחקר שנערך באמצעות סקרים מקוונים יכול להיות יעיל, כל עוד הוא מבוצע על ידי אנשים שיש להם ניסיון מעמיק עם הקהלים הרלוונטיים. עליך לדעת כיצד ליצור את השאלות הנכונות אם אתה רוצה לקבל מידע שימושי ומעשי. כל עוד צוות המחקר שלך מבין את התעשייה שלך ונראה כ"בלתי תלוי" מהחברה שלך, סקרים מקוונים יכולים להגיע לקהל מגוון גיאוגרפית עם מידה של אנונימיות שתרגיע את המשיבים – ותעודד תשובות מדויקות יותר. אבל היזהר, סוגי השאלות ופרוטוקולי המחקר שעובדים עבור קהלי B2C נופלים ללא הפסקה בעולם השירותים המקצועיים.
 4. ראיונות מובנים. ראיונות אלה נערכים בדרך כלל בטלפון, והם נוטים להציע את הטוב משני העולמות. מכיוון שהם מובנים, אתה יכול לפתח ניתוחים ותובנות מתוחכמים. ומכיוון שהם אישיים יחסית, אתה יכול לקלוט מידע עקיף – כגון רגשות וניואנסים בשפתו של המשתתף – תוך שימת לב לפרטים הללו וציון מתאים. ראיונות מובנים יכולים לשמש גם יחד עם סקרים כדי לספק זוויות תובנה מרובות. בדומה למתודולוגיות אחרות, עצמאותו של החוקר תחזק את סודיות התשובות של האדם ותעודד תגובות גלויות יותר.

בחירת שיטת המחקר המתאימה יכולה לעשות את כל ההבדל בין מחקר שימושי ופרודוקטיבי לבין מחקר שאינו עומד במטרותיך.

איך אפשר להפוך את מחקר המותג לצמיחה?

מחקר יעזור לך להבין טוב יותר את החוזקות, החולשות של החברה שלך, ההזדמנויות הנוכחיות והאיומים המתעוררים. עם תמונה מפורטת ורב-ממדית זו של המשרד שלך ומקומה בשוק, תוכל להמשיך לפתח אסטרטגיה מושכלת.

בדרך כלל, זה הכי יעיל לתעד את אסטרטגיית המותג שלך – המבדילים האמיתיים שלך, המיקום שתאמץ קדימה – לתוך שלושה מסמכים קשורים.

 1. מבדילים – זוהי  רשימה פשוטה של ​​מבדלים בודדים  שמבדילים את החברה שלך מהמתחרים שלך. חלק מהמבדלים הללו עשויים להיות החלטות שאתה מקבל לעשות דברים אחרת. למשל, התמחות בתעשייה. אחרים עשויים להיות מאפיינים של החברה שלך שאתה מגלה במהלך מחקר המותג שלך.
 2. הצהרת מיקום  –  הצהרות מיקום הן פסקאות קצרות שמתארות מה החברה שלך עושה, עבור מי היא עושה את זה (הלקוחות שלך) ומדוע הם בוחרים בך מעל המתחרים שלך. הוא מתאר כיצד אתה ממוקם בשוק תחרותי ומשמש כ-DNA של אסטרטגיית היציאה לשוק שלך.
 3. ארכיטקטורת הודעות – מסמך אסטרטגי שלישי זה מזהה את הקהלים העיקריים שלך, למשל, לקוחות פוטנציאליים, מקורות הפניה, עובדים אפשריים ואילו מסרים מתאימים לכל אחד. כל אחד מהמסרים האלה חייב להיות עקבי עם מיצוב המותג הכולל שלך . המסמך עשוי גם לזהות התנגדויות וחששות נפוצים שתתקלו בהם מכל קהל ולפרט את הטיעונים שבהם תוכלו להשתמש כדי להתמודד איתם. זהו מסמך שימושי מאוד כאשר אתה מפתח חומרי קידום מכירות או אוסף הצעה.

מסמכים חיים אלו ישמשו נקודת התייחסות פנימית כאשר תתחילו להקרין את המיתוג מחדש המונחה המחקרי שלכם דרך ערוצי שיווק שונים.

מחקר המותג ממלא גם תפקיד חשוב נוסף. זה יכול לעזור לכל הצוות שלך לדבר על החברה שלך בצורה קוהרנטית ולהפוך את מאמצי הפיתוח העסקי שלך לעקביים יותר. שום דבר לא משכנע אנשים בעלי אוריינטציה טכנית כמו נתוני מחקר אובייקטיביים. החלפת דעות בעובדות מסיימת ויכוחים לא פרודוקטיביים רבים.

אם כבר מדברים על שכנוע, יש תפקיד חשוב אחרון שמחקר המותג יכול למלא. מחקר הוא הסוג האמין והאמין ביותר של תוכן מנהיגות מחשבתית . זה יכול לעזור לבסס אותך ואת המשרד שלך כמקורות של תובנה וידע בתעשייה.

בואו ניקח דוגמה כיצד מחקר מותג יכול להפוך לתוכן מנהיגות מחשבתית מובחר. נניח שכחלק ממחקר המותג שלך קבעת את האיומים המובילים העומדים בפני תעשיית קהל היעד שלך. ברור שזה עוזר לך למקד טוב יותר את ההודעות שלך ולהכשיר את צוות הפיתוח העסקי שלך. זה שני ניצחונות מוצקים שם.

אותה תוצאת מחקר יכולה גם להפוך למרכז של דו"ח מחקר על איומים מתעוררים העומדים בפני התעשייה הממוקדת שלך. כחלק מתוכן פרימיום, הוא מבסס מיד את הידע והמומחיות הרלוונטית שלך בתעשייה. אמנם לא כל מחקר מותג מתאים לשימוש כתוכן פרימיום, אך ישנה אפשרות לתרחיש שימוש משולש זה. ראינו את זה מצליח אצל חלק גדול באופן מפתיע של לקוחות.

מחשבה אחרונה

מחקר מותגים נותן לך את הכלים הדרושים לך כדי להעלות את החברה שלך על נתיב לצמיחה ורווחיות מונעות עובדות – וליצור מאפיינים תחרותיים מברזל. בתחום של הודעות "אותו סיפור", מחקר קטן יכול לעשות את כל ההבדל.

ככל שתפיץ את המסרים מונעי המחקר שלך, שהם מאוד ממוקדים ורלוונטיים לקהל שלך, תמצא את מאמצי השיווק שלך מתחברים ליותר לקוחות פוטנציאליים ומובילים לצמיחה גבוהה יותר. וכך תוכלו להצטרף לקבוצת חברות השירותים המקצועיות הצומחות והרווחיות ביותר.

 
2
היבטים מרכזיים בניהול ישיבה אפקטיבית

הקדמה מנהלים רבים טוענים כי אינם מצליחים לעמוד ביעדים ובמשימות עקב שכיחות גבוהה של הזמן המושקע בישיבות...

כיצד ליצור מפת דרכים עסקית
כיצד ליצור מפת דרכים עסקית?

מבוא מפת דרכים עסקית היא כלי חיוני לכל עסק.  זה עוזר לדמיין את ההיבטים השונים של הפעילויות העסקיות ולמדוד...

ניהול עסקי
נוסחת ה 4X4 שיטת ניהול מנצחת

מבוא כמנהלים מובילים בארגון אנחנו צריכים לאחוז ביכולת לא טריוויאלית היכולת לחיות בין החזון הגרנדיוזי...

1
מחקרי שוק

אסטרטגיית שיווק מבוססת על הבנה בסיסית של שוק היעד שלך, והיא משתלמת לחברות שירותים מקצועיות. מחקרי השוק...

שיווק
יועץ עסקי

ניהול עסק הוא לא תמיד משימה פשוטה. כאשר אתה מוצא את עצמך במצב מאתגר, שכירת יועץ עסקי עשויה להיות ההחלטה...

חמשת-כללי-הזהב-שיסייעו-לכם-להאציל-סמכויות
חמשת כללי הזהב שיסייעו לכם להאציל סמכויות

האצלת סמכויות האצלת סמכויות נראית כמו עניין פשוט – מין שגר ושכח, שלא צריך להתמודד אתו יותר מדיי. אך למעשה...

3
שינוי תפקידים בארגון – מעבר להתייעלות ולצמיחה

כשחושבים על התייעלות התפיסה באופן טבעי היא של קיצוץ, הורדה, הפחתה וכדומה. מנהלים שרואים צעד אחד קדימה...

מיתוג
הטעות שאתם עושים בניהול העובדים שלכם – ואיך לנטרל אותה

לפני שנים, בתחילת דרכי בעולם המנכ”לות, הביקורת שהופנתה כלפיי (ובצדק) הייתה שאני לא תמיד מזהה חולשות של...

שיווק
שיווק במיקור חוץ לחברות

לעשות מיקור חוץ או לא לבצע מיקור חוץ? זו שאלה שעולה שוב ושוב בפגישות ניהול שירותים מקצועיים. והנושא מופיע...

תוכנית פיתוח עסקי
אסטרטגיית פיתוח עסקי

אסטרטגיית הפיתוח העסקית שלך יכולה להיות המפתח להצלחה או כישלון של החברה שלך. בפוסט זה, נחקור כיצד ליצור...

1 2 3 4

תוכן עניינים

אשמח לסייע, אנא השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם